
Училищното обучение се осъществява в дневна или във вечерна форма на обучение. При определени условия задочна, индивидуална, самостоятелна, дистанционна и комбинирана форма и обучение чрез работа (дуална система на обучение).
Въведено е ограничение за специалните училища (за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания – увреден слух или нарушено зрение, възпитателни училища интернати и социално-педагогически интернати), които могат да организират само дневна и комбинирана форма на обучение.
ЗПУО категорично забранява учениците да се обучават в повече от една форма на обучение едновременно.
Изборът и приемането на формите на обучение, които се осъществяват в училището се вземат с решение на педагогическия съвет, което трябва да бъде съобразено с:
- възможностите на училището за организация на обучението в различните форми;
- необходимостта да бъде осигурен достъп до образование на децата от населеното място или общината;
- необходимостта институцията да отговори по най-адекватния начин на конкретните потребности на съответния ученик.
Какво избираме: училище или формата на обучение?
В общия случай формата на обучение се избира от ученика съобразно неговите предпочитания и възможности, като за малолетните ученици изборът се извършва вместо тях и от тяхно име от техните родители, а за непълнолетните – от учениците със съгласието на техните родители.
В отделните форми на обучение организацията е различна: за отделен ученик, за паралелка или група.
Най-широко разпространена в училищната практика е дневната форма на обучение, която се организира за паралелки или групи в учебните часове през учебния ден и включва:
- обучението на учениците по учебни предмети или модули;
- дейностите по целодневна организация на учебния ден;
- спортните дейности;
- часа на класа.
Какво е важно да знаем за вечерната форма на обучение?
Във вечерна форма може да се обучават само лица, навършили 16 години, за придобиване на основно и средно образование и/или на професионална квалификация. По изключение във вечерните училища може да се приемат и лица, навършили 14 години, които поради семейни или социални причини не могат да се обучават в дневна форма.
Вечерната форма на обучение е приложима и за ученици със специални образователни потребности, които се обучават по индивидуален учебен план, разработен въз основа на рамковия учебен план за вечерна форма на обучение.
Вечерната форма на обучение се организира предимно във вечерните училища. В дневните училища също може да се организира вечерна форма на обучение, но само за етап или степен, за която съответното училище организира дневна форма. Обучението във вечерна форма се организира в паралелки и групи.
Вечерната форма на обучение се провежда след 17,00 часа по училищен учебен план, разработен въз основа на съответния рамков учебен план за вечерна форма.
При вечерната форма на обучение в задължителните учебни часове не се изучават учебните предмети физическо възпитание и спорт, музика и изобразително изкуство.
На кого може да препоръчате задочна форма на обучение?
В задочна форма могат да се обучават само лица, навършили 16 години. В този случай не са предвидени изключения, свързани с възрастта на обучаемите, както при вечерната форма на обучение.
Обучението в задочна форма също се организира в паралелки и групи. Задочната форма включва учебни часове, самостоятелна подготовка и полагане на изпити за определяне на годишна оценка по учебните предмети от училищния учебен план.
Обучението се провежда по училищен учебен план, разработен въз основа на съответния рамков учебен план за задочна форма.
Както във вечерната форма на обучение, така и в задочната в задължителните учебни часове не се изучават учебните предмети физическо възпитание и спорт, музика и изобразително изкуство.
Учебните часове по учебните предмети от училищния учебен план и изпитите по учебните предмети от училищния учебен план се организират в сесии. Учениците полагат присъствено в училище изпити за определяне на годишна оценка по всеки учебен предмет или модул.
За кого е подходяща самостоятелната форма на обучение?
Самостоятелната форма на обучение може да се организира за ученици:
- в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма;
- в задължителна училищна възраст – по желание на ученика или родителя, след решение на експертна комисия, създадена към регионалното управление на образованието;
- с изявени дарби;
- лица, навършили 16 години.
Самостоятелна форма на обучение не може да се организира за ученици, за които оценката на регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование е установила, че съобразно образователните им потребности могат да се обучават в център за специална образователна подкрепа.
ЗПУО осигурява възможност за обучение в самостоятелна форма на ученици в задължителна училищна възраст по желание на ученика или родителя.
Обучението в самостоятелна форма се организира за отделен ученик и включва самостоятелна подготовка и изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план за дневна или вечерна форма. Изпитите по учебните предмети от училищния учебен план са организирани в сесии, чийто брой през учебната година се определя в правилника за дейността на училището. За учениците в задължителна училищна възраст, които се обучават в самостоятелна форма по тяхно желание или желание на родителите, има изричното уточнение, че редовните изпитни сесии се организират в края на всеки учебен срок.
За лицата, навършили 16 години, по решение на директора се допуска обучение за завършване на два класа в една учебна година. Лицата полагат изпити за следващия клас само ако успешно са положили всички изпити, предвидени за завършване на предходния клас.
Повече информация може да намерите в книгата „Форми на обучение в училищното образование“.