В периода 30.11 – 1.12.2024 г. се проведе за втора поредна година Салон на съвременната българска литература за деца и младежи във Флоренция, Италия.
Целите на събитието са свързани с идеята за широко разпространение на съвременната българска литература извън границите на България, със значението на детско-юношеската литература в обучението в българските училища в чужбина, както и с овладяването на българския език като втори.
В Салона взеха участие съвременни български писатели и поети – Весела Фламбурари, Мария Донева, Иван Раденков, а онлайн се присъединиха и писателите Петя Кокудева и Зорница Христова. В събитието участваха също преподаватели от български висши училища – Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, както и учени от Българската академия на науките, учители от българските неделни училища във Франция, Чехия, Нидерландия, Италия, Румъния и др. Инициативата провокира широка дискусия между участниците по един от най-важните въпроси: Коя е добрата детска литература?
Проф. дпн Нели Иванова, която е утвърден преподавател във Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски, и дългогодишен автор на РААБЕ България с богата преподавателска, научноизследователска и научноприложна дейност, свързана с методиката на обучението по БЕЛ в началния етап на основната образователна степен и с детската литература, бе модератор във втората сесия от събитието, посветена на нормите и отклоненията в българската литература за деца и младежи.
Тя представи на участниците в Салона авторската си книга, издадена през 2024 г. от РААБЕ България, „Читателската култура на учениците в начална училищна възраст и литературата за деца“.
Изданието е предназначено за всеки, който се интересува от литературата за деца и нейното изучване в училище. Полезно четиво за студенти, докторанти, учители, преподаватели във висшите училища, родители и експерти в областта на образованието.
В него са представени:
А най-интересното в книгата са предоставените интервюта със съвременни български автори на литература за деца (Ангелина Жекова, Петя Кокудева, Весела Фламбурари, Анета Дучева, Мая Дългъчева, Юлия Спиридонова, Зорница Христова и др.), които може да бъдат използвани за по-детайлно запознаване на учениците с личността и творческото амплоа на отделните автори, и с най-значимите им произведения.
Може да научите повече за практическото издание, като последвате линка: https://raabe.bg/izdania/izdania/knigi/chitatelskata-kultura-na-ucheniczite-v-nachalna-uchilisthna-vazrast-i-literaturata-za-decza/